БСК: 15-годишните да могат да се учат на занаят, ако не се образоват

62249
БСК: 15-годишните да могат да се учат на занаят, ако не се образоват
Снимка: БГНЕС

Ако не учат, 15-годишните да могат да работят. Тази идея отново е на дневен ред, но този път покрай проектозакона за училищното образование идеята има нов вид, пише в. "Сега".

Българската стопанска камара предлага обучение чрез работа да се организира и за 15-годишни, които не ходят на училище. Това би дало шанс на младежи, които остават без диплома, поне да усвоят занаят и чрез системата за валидиране на знанията да получат сертификат за уменията си. Покрай дебатите за промени в Кодекса на труда работодателската организация искаше да се позволи на 15-годишните да работят. Сега ограничението е 16 г., при това под редица условия.

Образователният министър не е съгласен да има 1 учебник по предмет

Министърът на образованието Тодор Танев не подкрепя идеята да има само по един учебник по предмет, както е заложено в проектозакона за ...

Асоциация "Родители" предлага децата да тръгват на училище на 6 години, но само след положителен резултат на тест за училищна готовност. Сега това е въпрос на преценка на родителя, а от детската градина се издава документ, който обаче не е в резултат на тест, а на цялостното наблюдение на детето. Според асоциацията обаче родителите може да не са в състояние да преценят готовността на детето за училище. С подобен мотив същата промяна предлагат и от Съюза на работодателите в средните училища. Синдикатът на българските учители пък е на мнение задължителната предучилищна подготовка да започва от 4-годишна възраст.

Асоциация "Родители" предлага и друга ключова промяна - в срок между 3 и 5 години всички училища да преминат на едносменен режим на обучение, като успоредно с това се развие пълноценно целодневно обучение.

И родителите, и Синдикатът на българските учители искат да се въведе минимален праг, под който парите за образование не може да падат и който да е сравним със средноевропейските нива за финансиране на сектора. Бюджетът за образование не може да бъде по-нисък от средноевропейския за сектора плюс 1%, предлагат от родителската асоциация. За 2013 г. държавите от ЕС са осигурили средно по 5.3% от БВП за образование, докато в България парите са 3.5% от БВП.

Учителският профсъюз обвързва средствата за образование с финансирането на частните училища. Държавното финансиране за частното образование да започне, когато разходите за образование надхвърлят 5% от БВП, е предложението на СБУ. Срокът за това, според синдиката, трябва да е 2018 г. В проекта на ГЕРБ е записана същата година като начало на промяната, но управляващите не предвиждат връзка с бюджета.

БСП поиска задължителна гимназия

Средното образование у нас да бъде задължително поиска БСП в законов проект за народната просвета, внесен от депутата Валери Жаблянов и...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com